Odchod zimy a prílev teplého jarného počasia znamená v našich zemepisných šírkach jasný signál:
už čoskoro zúročíme snahu zo zimnej prípravy na niektorom bežeckom podujatí. Vybrať si môžete od krátkych behov až po kráľovskú disciplínu – maratón. Práve začiatkom apríla patrí hold patrí všetkým, ktorí v zdraví dobehli do cieľa ČSOB maratónu, a samozrejme fanúšikom na trati. Pre tých, čo zostali doma, nech slúži tento článok ako inšpirácia!
Kategória bežec sobotný, či začiatočník
Ak chcete zažiť fantastickú atmosféru maratónskeho behu, a na dlhé trate sa ešte necítite, vyhľadajte sprievodné akcie ako minimaratón. Aj keď sa vám zdá, že pri kratšej vzdialenosti sa nemusíte toľko rozcvičovať, opak je pravdou. V hlave si zakódujete informáciu, že si nemusíte šetriť sily a ľahko sa môžete hneď v úvode prepáliť, či si zbytočne spôsobiť zranenie. Doprajte si pred štartom pár svižných roviniek, ktoré vám zahrejú svaly. Aj v koridore si skúste ešte trochu poskákať, s ohľadom na ostatných rozcvičiť všetky kĺby a psychicky sa naladiť na štart. Po výstrele si zvoľte také tempo aby sa vám bežalo komfortne a mali ste dostatok síl na jemné zrýchlenie na záver. Cieľová rovinka je čas, kedy vypíname hlavu, predstavíme si, že sme svetový atlét a za potlesku fanúšikov si bežíme po vytúženú medailu a dobrý pocit. Ďalší úspech v bežeckom diári oslávime ľahkým výklusom, chôdzou a pred oslavným pivkom a palacinkami absolvujeme ešte ľahký strečing aby nás na druhý deň čo najmenej boleli nohy.
Polmaratónci a maratónci
Disciplíny behu „na dlhé trate“ sa stávajú z roka na rok populárnejšie. Len na štart ČSOB maratónu sa tento rok postavilo 12000 bežcov! Príprava na dlhšie disciplíny trvá niekoľko týždňov až mesiacov a samotný pretek býva vyvrcholením niekoľkomesačného úsilia. Kĺby a svaly sa postupnou záťažou adaptujú na pohyb, pričom nezabúdame ani na kompenzačné cvičenia a regeneráciu. Posledný týždeň pred veľkým pretekom je pre bežca ten najdôležitejší. Dostatok spánku, strava, tekutiny, na to všetko musí bežec myslieť skôr než si ráno pred pretekmi zašnuruje tenisky. Nestresujte sa zbytočne príchodom na poslednú chvíľu. Nášmu organizmu prospeje psychická pohoda, rozcvička, zvítanie sa so spolubežcami a možno nejaká ta fotografia na sociálnu sieť. Máte vysnívaný čas? Skúste sa poobzerať, a nájsť v koridore „vodiča“. Bežca, ktorý pôjde tempom ideálnym napríklad na polmaratón za 1 hodinu a 45 minút. Na štarte zaznel výstrel, vy si zapínate športtester a telom sa rozlieva adrenalín, nadšenie a dávka napätia. Nohy sa rozbehnú a vy viete, že vás ponesú ešte niekoľko desiatok kilometrov, preto nezačínajte šprintom. Vidíte pred sebou značku 10km, ste tesne pred polovicou a kontrolujete čas. Dlhé trate sa bežia najmä hlavou, ak vám to pomôže nechajte sa unášať myšlienkami. Fanúšikovia skandujú, vy sa cítite ako na majstrovstvách sveta a pribiehate do centra mesta, kde pokojne kávičkujú turisti. Ste pár metrov pred cieľom, teraz je tá chvíľa minúť posledné zvyšky energie. Cieľová rovinka a vytúžená medaila! Telom sa rozleje radosť , ale nezastavujte, chôdzou pomaly upokojte rozbúchané srdce a svaly. Ak máte chuť, dodajte telu vodu či cukry. Silno odporúčame aj navštíviť fyzioterapeutov, nech vás trošku po výkone zreparujú. Budete ako rybička.
Fanúšik
Ak beh nepatrí k vašim obľúbeným športom, nestihli ste natrénovať, alebo ste nemali podmienky na zapojenie sa do štartového koridoru, i tak máte počas pretekov podstatnú úlohu! Každý športovec a každý pretek potrebuje fanúšikov. Tí dotvárajú atmosféru celého víkendu. Ak ste už zažili ten pocit, keď vám na trati fandia hoc i neznámi ľudia, je to pre bežca veľká podpora. Konkurenčnú výhodu majú štartujúci s podpornými tímom, lebo bežať s pocitom, že vás niekto čaká v cieli je úžasné. Ako bonus naviac sa nemusí bežec trápiť, či došoférujete domov.