Tehotenstvo je krásnym obdobím ženy.Nosiť pod srdcom svoje dieťa je jedinečným momentom. Tehotenstvo otestuje kam až siahajú hranice a čo všetko žena znesie. Táto pekná etapa je však poznačená aj menej príjemnými zážitkami. Bolesti svalov a kĺbov trápia takmer každú tehotnú ženu. Inak tomu nie je ani u dojčiacich matiek, ktoré majú svoje dieťa na rukách v priemere niekoľko hodín denne.
Čo sa deje s telom ženy a prečo sa bolesti objavujú?
Tehotenské hormóny spôsobujú, že sa uvoľňujú väzivá a tkanivá, ktoré slúžia ako spojovník kĺbov a tak sa spriechodňujú pôrodné cesty. Počas tehotenstva sa zvyšuje telesná hmotnosť ženy, čo spôsobuje veľkú záťaž kĺbov i svalov. Vzhľadom k veľkým zmenám na tele matky sa mení držanie tela a ťažisko. Tehotné ženy majú tendenciu zakláňať sa dozadu, pričom sa im ľahšie „nosí“ bruško, ktoré im za krátky čas narástlo a ťahá ich dopredu a dolu. Neprirodzeným záklonom dochádza k vychýleniu v oblasti krížov. Takéto nesprávne držanie tela vedie k nadmernému zaťaženiu svalov na chrbte a to vrcholí bolesťami týchto partií. Bolesti sa počas tehotenstva nevyhýbajú ani horným častiam chrbta, ramenám, hrudnému košu, šiji, či dokonca nohám, ktoré celú záťaž nosia.
Problémy so spomínanými partiami ste možno mali už pred tehotenstvom a to tieto problémy len zhoršilo. Bolesti nemusia byť len nové – práve naopak, v tomto období sa môžu opäť ozvať zranenia alebo sa opäť prihlásia staré bolesti dotknutých partií.
Bolesti by ste vždy mali v prvom rade konzultovať s vašim lekárom, ktorý vyhodnotí či sú akútne a je potrebné ich riešiť pod dohľadom lekára. Možno postačí stretnutie s fyzioterapeutom, masáže, suché teplo, gély proti bolesti, špeciálne cvičenie, alebo niečo iné.
Zbavte sa bolesti!
Lieky nie sú počas tehotenstva vôbec vhodné a aj lekárom slúžia až ako posledná voľba pri riešení bolestí, ktoré budúce mamičky trápia. Čo teda pomáha pri bolestiach svalov a kĺbov najviac dotknutým – budúcim mamičkám? Namiesto liekov môžu budúce mamičky skúsiť napríklad:
- Termoforová fľaša s horúcou vodou – pomôže pri okamžitých bolestiach, no výsledok nie je dlhodobým riešením problému s bolesťou
- Ohrievacia deka, vankúš- rieši problémy krátkodobo
- Fyzioterapia – dlhodobá pomoc proti bolestiam, no musí sa praktizovať pravidelne až kým sa bolesti úplne nestratia
- Masáž – v tehotenstve sa odporúča len jemná
- Použitie gélu proti bolesti – na trhu je dostupný prípravok vo forme gélu, ktorý môžu bez obáv užívať tehotné a dojčiace ženy. Ozonicon- emulgel, ktorý lieči bolesti na princípe ozónu a jeho výsledky sú dlhodobé. V porovnaní s ostatnými gélmi neobsahuje liečivo, ktoré by mohlo spôsobiť poškodenie plodu, alebo by uškodilo dojčenému dieťaťu.
- Voňavý bylinkový kúpeľ, ktorý ponúkne možnosť uvoľniť sa a prehriať organizmus (pozor, aby teplota vody nebola vyššia ako 37 stupňov a kúpeľ netrval dlhšie ako 15 minút)
- Cvičenia určené pre tehotné – sa odporúča praktizovať u tehotných žien pravidelne a tak môže priniesť dlhodobejšiu úľavu od bolesti
- Nosenie vhodnej a pohodlnej obuvi bez zvýšených podpätkov
- Plávanie
- Obmedzenie dlhej chôdze a státia
- Sedenie na fitlopte
- Tehotenský pás – ten odľahčí zväčšujúce sa bruško a posilní chrbtové svaly
Bolesti sú nepríjemným sprievodným javom tehotenstva. Vedia budúce mamičky poriadne potrápiť. Napokon, keď budete mať v náručí svoje bábätko, zabudnete na všetky nepríjemnosti, ktorými ste si prešli.